Ny hæderspris for formidling af kristendom
Blumes Mindelegat uddeler en pris på 25.000 kroner for kristen formidling, der går nye veje.
Blumes Mindelegat uddeler en pris på 25.000 kroner for kristen formidling, der går nye veje. ...
Blumes Mindelegat uddeler en pris på 25.000 kroner for kristen formidling, der går nye veje.
Blumes Mindelegat uddeler en pris på 25.000 kroner for kristen formidling, der går nye veje. ...
Se vigtige frister og information om valg til provstiudvalg og stiftsråd 2021
Se vigtige frister og information om valg til provstiudvalg og stiftsråd 2021 ...
Har I sat et projekt i gang, der opbygger menigheden i sognet? Og har det fået succes? Så er det nu, projektet skal indstilles til stiftets Initiativpris.
Har I sat et projekt i gang, der opbygger menigheden i sognet? Og har det fået succes? Så er det nu, projekte...
Fra 1. august er Eva Tøjner Götke ny domprovst i Skt. Olai Kirke i Helsingør. Det vigtigste for hende er at skabe en åben samtale i provstiet og at styrke domkirkens allerede gode samarbejde med Helsingør by.
Fra 1. august er Eva Tøjner Götke ny domprovst i Skt. Olai Kirke i Helsingør. Det vigtigste for hende er at s...
Vi kommer sent til at glemme EM 2021. Det danske landshold vandt ikke EM-guldet, men viste os, hvad der er vigtigt, når det virkelig gælder. Og vandt dermed vores respekt og taknemmelighed, skriver biskop Peter Birch.
Vi kommer sent til at glemme EM 2021. Det danske landshold vandt ikke EM-guldet, men viste os, hvad der er vi...
Bibelselskabets generalsekretær skifter til Helsingør Stift, hvor hun blandt andet skal inspirere og understøtte folkekirkens deltagelse i samskabelsesprojekter med det øvrige samfund.
Bibelselskabets generalsekretær skifter til Helsingør Stift, hvor hun blandt andet skal inspirere og understø...